Home / Güncel / AEDAŞ kesinti yapmayacak

AEDAŞ kesinti yapmayacak

 BATI Akdeniz’in elektrik dağım hizmetini karşılayan Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) Ramazan Bayramı boyunca Antalya’da planlı elektrik kesintisi yapmayacak.

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya başta olmak üzere Burdur ve Isparta’da elektrik dağıtım hizmeti veren AEDAŞ, mevcut tüketicilerinin yanı sıra yerli ve yabancı turistlere de kesintisiz enerji sağlamak için önlem aldı. Tatilcilerin yoğun talebi nedeniyle nüfus ve elektrik tüketiminin arttığı bölgede Ramazan Bayramı süresince enerji sıkıntısı yaşanmaması için 24- 27 Haziran tarihleri arasında acil durumlar hariç planlı kesinti yapılmayacak. AEDAŞ, olası arızalara anında müdahale etmek için 891 personelini sahada görevlendirdi.

YAZ AYLARINDA TÜKETİM YÜZDE 70-75 ARTIYOR

Yaz döneminde elektrik tüketiminde yüzde 70- 75’lere varan artış yaşanması nedeniyle alarm durumuna geçen AEDAŞ, yatırım çalışmalarını ve personelinin vardiya düzenini de buna göre belirledi. Yaz aylarında tüketimin en yoğun olduğu Alanya, Manavgat, Muratpaşa ve Kepez’de yatırımlarına öncelik veren AEDAŞ, bakım ve onarım çalışmalarının büyük bölümünü de tamamladı. Şebeke Operasyonları Direktörlüğü tarafından hava tahminlerini 6 gün önceden takip eden AEDAŞ, yaz ayları ve bayram gibi özel dönemlerde tüketim artışlarını da yakından izleyerek planlamalarını bu doğrultuda yapıyor.

TÜKETİM GEÇEN YILIN ÜZERİNDE SEYREDİYOR

2016’da turizmde zor bir dönem geçiren bölgede elektrik tüketimi yüzde 0,34 gibi sınırlı bir oranda artarken bu yıl nisan ve mayıs ayında bu oranın çok üstüne çıkıldı. 2016 Nisan ayında AEDAŞ’ın görev yaptığı bölgede toplam elektrik tüketim 625 bin 841 mWh iken, Nisan 2017’de bu rakam yüzde 6,9 artarak 669 bin 303 mWh’ye ulaştı. Mayıs ayında ise artış daha yüksek gerçekleşti. Mayıs 2016’da 689 bin 576 mWh olan toplam tüketim yüzde 8,3’lük bir artışla 747 bin 26 mWh’ye çıktı.

SAHA EKİPLERİ HAZIR

37 bin kilometrekare alan üzerinde 1,7 milyon aboneye hizmet verdiklerini dile getiren Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürü Bahadır Müdüroğlu, “Antalya’nın elektrik dağıtımını yapan şirket olarak biz de özellikle yaz aylarında saha ekiplerimizi daha da güçlendiriyor, vardiya düzenlerini yeniden belirleyerek ekiplerimizi sürekli hazır tutuyoruz. Hedefimiz bu yıl da 7/24 çalışarak tüketicilerimize, yerli ve yabancı turistlere kesintisiz enerji sağlamak. Özellikle bayram tatillerinde yerli turistin de yoğun ilgi gösterdiği bölgemizde enerji sıkıntısı yaşanmaması için her türlü önlemi alıyoruz. Ramazan Bayramı boyunca olası arızalara anında müdahale etmek üzere 891 personelimiz sahada görev yapacak” dedi.

 

loading...
www.07ajans.com - Son Dakika Antalya Haberleri

Check Also

Antalya'da hava kirliliği yüzde 28 azaldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’deki 29 şehirde …

Bir cevap yazın