Home / Güncel / Ağa dolanan caretta caretta kurtarıldı

Ağa dolanan caretta caretta kurtarıldı

Serik İlçesi’nde denizde ağa dolanmış halde bulunan caretta caretta kaplumbağa kurtarılarak denize salındı.

Serik’e bağlı Boğazkent Mahallesi Acısu Nehri Boğaz mevkiinde oltayla avlanan balıkçılar dün sabah kıyıdan yaklaşık 100 metre açıkta hareket etmekte güçlük çeken caretta caretta olduğunu fark etti. Hacettepe Üniversitesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Belek Turizm Yatırımcıları Ortak Girişimi (BETUYAB) ortaklığında yürütülen Deniz Kaplumbağaları İzleme ve Koruma Projesi kapsamında bölgede çalışma yapan Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) gönüllüleri, haber verilmesi üzerine olay yerine geldi.

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim görevlisi ve EKAD Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat ve gönüllü ekibi, ağa takılan deniz kaplumbağasını kurtarmak için çalışma başlattı. Kıyıya çıkarılan caretta caretta ağdan kurtarıldıktan sonra sağlıklı şekilde denize bırakıldı.

Dr. Ali Fuat Canbolat, “Caretta caretta bölgelerinde balık ağı kullanımı yasak olmasına rağmen, maalesef kullanımı devam ediyor. Biz olay yerinde olmamış olsaydık dişi caretta caretta ölmüş olacaktı” dedi.

loading...
www.07ajans.com - Son Dakika Antalya Haberleri

Check Also

Antalya'da hava kirliliği yüzde 28 azaldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’deki 29 şehirde …

Bir cevap yazın