Home / Güncel / Akseki'de "23. Geleneksel Kervan Günü Festivali" düzenlendi

Akseki'de "23. Geleneksel Kervan Günü Festivali" düzenlendi

 Akseki’de 23’üncü Kervan Günü Festivali renkli görüntülere sahne oldu. Festivalde develer ile kervanlar oluşturuldu, gelin alma ve düğün alayı gelenekleri canlandırıldı.

 

Develerle kervanlar dizip, gelini ve çeyizini alıp düğün alayını kurdular. Gelenek ve göreneklerini yaşatmak isteyen Aksekililer 23’üncü “Kervan Günü” festivalinde buluştu.

 

Akseki ilçesinin Ceceler Mahallesi Şalgamçayırı yaylasında yapılan festivalde, 600 yılık düğün alayı geleneği canlandırıldı.

 

Deve sırtında gelinin taşındığı festivalde geleneksel kıyafetleri giymiş köylülerde tef çalıp, yöresel türküler söyledi.

Akseki Kaymakamı Muhammed Emin Nasır, Cecelerlilerin buluştuğu etkinlikte yer almaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

 

Etkinliğe, Kaymakamı Muhammed Emin Nasır, Akseki Belediye Başkanı Mustafa İsmet Uysal,  Belediye Meclis Üyeleri, Akseki Eğitim Hayratı Derneği Genel Başkanı Atom Mahmut Duruk, AK Parti ilçe Başkanı Mehmet Özdilek, sivil toplum örgütü temsilcileri ve mahalle muhtarları da katıldı. Ayrıca Aydın, İstanbul, Bursa, İzmir, Konya ve Antalya’dan yaklaşık 2 bin kişi katıldı

 

Gösterilerin ilgiyle izlendiği programda, davetlilere yöresel yemekler ikram edildi, başarılı 60 öğrenci bilgisayar, kitap ve kırtasiye malzemeleriyle ödüllendirildi.

loading...
www.07ajans.com - Son Dakika Antalya Haberleri

Check Also

Antalya'da hava kirliliği yüzde 28 azaldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’deki 29 şehirde …

Bir cevap yazın