Home / Güncel / Antalya'dan Katar'a süt, yoğurt ve peynir ihracatı

Antalya'dan Katar'a süt, yoğurt ve peynir ihracatı

ÇOK sayıda Arap ülkesinin diplomatik ilişkilerini kestiği ve ambargo başlattığı Katar’a, Antalya’dan özel kargo uçaklarıyla süt, peynir, yoğurt gibi ürünlerin ihracatı artırıldı. 

Körfez ülkesi Katar’ı teröre destek vermekle suçlayan Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Yemen tüm diplomatik ilişkilerini keserken; ambargoya, Maldiv Adaları, Ürdün gibi ülkeler de katıldı. Bu olaylar sonrasında Katar halkının süpermarketlere akın ettiği ve rafların boşaldığı görüntüler yansıdı. Birçok Arap ülkesinin hava, kara ve deniz sahasını kapattığı Katar’da büyük ambargo nedeniyle yaşanan gıda krizine karşı Antalya’dan süt ürünleri ihracatı artırıldı.

Türkiye’de en büyük sanayi kuruluşu arasında ilk 500 içinde yer alan ve Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Yörükoğlu Süt Ürünleri firması, yaklaşık 2- 3 ay önce Katar’a kargo uçaklarıyla başlattığı ihracatını ambargo nedeniyle artırdı.

HAFTADA 3 GÜN GÖNDERİLİYOR

Yörükoğlu Süt Ürünleri İhracat Müdürü Hatice Maria, süt, yoğurt, peynir ve labne gibi süt ürünleri haftada bir gün gönderildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Normalde bizim zaten bir gönderi periyodumuz var, bunun dışında olaylar patlak verdiğinde acil tekrar hava kargoyla gönderiler hazırladık. Şu anda haftanın üç günü uçak kargoyla gönderiyoruz, çünkü limanlarda ambargo var.”

Maria, uçak başına gönderilen ürün miktarının ise yaklaşık 2 ton olduğunu açıkladı.

Firmanın Katar’a gönderdiği süt ürünleriyle ilgili market raflarındaki bir fotoğrafı da Yörükoğlu Süt Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Bulut, twitter hesabından paylaştı. Diğer yandan Antalya’dan gönderilen süt ürünlerinin Katar’daki market raflarındaki görüntüsü Katarlılar tarafından da yine sosyal medyada paylaşılarak, altına “Türk ürünleri 20 saatten az bir sürede Katar’a geldi Teşekkür ederiz Türkiye” yazıldı.

 

loading...
www.07ajans.com - Son Dakika Antalya Haberleri

Check Also

Antalya'da hava kirliliği yüzde 28 azaldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’deki 29 şehirde …

Bir cevap yazın