Home / Güncel / Başkan Böcek, 'çapa' yaptı

Başkan Böcek, 'çapa' yaptı

KONYAALTI Belediyesi, Yarbaşçandır Mahallesi’nde tarımı teşvik etmek amacıyla fasulye yetiştiriyor. Belediye Başkanı Muhittin Böcek, fasulye tarlasında çapa yaptı.

Konyaaltı Belediyesi, geçmiş yıllarda yıllık 20 ton kuru fasulye üretiminin yapıldığı Yarbaşçandır Mahallesi’nde üretimin 2 tona kadar inmesi üzerine, üretimi özendirmek için çalışma başlattı. Konyaaltı Belediyesi, bölgede yeniden tarımı yaygınlaştırmak amacıyla kendi mülkiyetindeki 5 bin metrekare arazi üzerine Çandır fasulyesi ekti.

Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, bölge sakinlerine hem örnek olmak hem de fasulyenin üretimini teşvik etmek amacıyla fasulye tarlasında çapa yaptı. Belediye meclis üyeleri, muhtar ve çiftçilerle tarlayı gezen Başkan Muhittin Böcek, fasulyelerin dibinde çıkan yaban otlarını da elleriyle yoldu.

“Önceki yıllarda bu mahallede 20 ton fasulye üretimi yapılırken bu rakam şemdiler de 2 tona kadar düştü” diyen Başkan Böcek, modern tarım yöntemiyle ekimi yapılan fasulye tarlasıyla bölgedeki vatandaşlara örnek olmak istediklerini söyledi. Muhittin Böcek “Öncelikle Çandır fasulyesinin coğrafi konum işaretini alacağız. Ardından patentini almak istiyoruz. Alacağımız patentle Konyaaltı’mızı ve Antalya’mızı tüm Türkiye’ye tanıtacağız” diye konuştu.

Yetiştirmek isteyen tüm çiftçilere destek vereceklerini vurgulayan Başkan Böcek, birkaç yıl içinde Çandır fasulyesinin yeniden tezgâhlardaki yerini alacağını kaydetti. Muhittin Böcek, Çandır Fasulyesi Yayla Şenliği’ni de bu yıl hasat sonunda yapacaklarını kaydetti.

 

loading...
www.07ajans.com - Son Dakika Antalya Haberleri

Check Also

Antalya'da hava kirliliği yüzde 28 azaldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’deki 29 şehirde …

Bir cevap yazın