Home / Güncel / Başkan Çetin'den vergi indirimi uyarısı

Başkan Çetin'den vergi indirimi uyarısı

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, beyaz eşya, klima, konut ve mobilyada indirimli vergi uygulamasının 30 Eylül’de sona ereceğini hatırlattı. 

ATSO Başkanı Davut Çetin, beyaz eşya, klima, konut ve mobilyada indirimli vergi uygulamasının 30 Eylül’de sona ereceğini belirterek, avantajdan faydalanmak isteyen tüketicileri uyardı. 2016 yılının hem Antalya hem de Türkiye ekonomisi için oldukça zor bir dönem olduğuna işaret eden Çetin, “Bu dönemde hükümetimiz son derece olumlu bir kararla beyaz eşya, klima, konut ve mobilya sektörlerinde vergi indirimine gitti. İlgili sektörlerde vergi avantajının da etkisi ile önemli miktarda hareketlenme yaşandı” dedi. 

Avantajlı vergi oranları için belirtilen sürenin 30 Eylül’de sona erdiğine dikkati çeken Başkan Çetin, “Böylece KDV mobilyada yüzde 8’den 18’e çıkacak, sıfıra indirilen beyaz eşyadaki özel tüketim vergisinde (ÖTV) ise yüzde 6.7 oranına yeniden dönülecek. Konutta yüzde 1 ve 8’e indirilen KDV de yeniden yüzde 8-18’e yükseltilecek. Sunulan bu vergi avantajından faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın son günleri iyi değerlendirmelerinde fayda görüyorum” diye konuştu. 

VERGİ SİSTEMİ YENİDEN ELE ALINMALI 

ATSO olarak vergi sisteminin yeniden ele alınması yönündeki taleplerinin devam etmesi gerektiğine değinen Başkan Çetin, şunları kaydetti: 

“Halihazırda vergiden bile vergi alan bir sistemimiz var. Toplam vergi gelirleri içerisinde dolaylı vergilerin payı yüzde 60 düzeyindedir. Bu oran çok yüksek. Çok kazanandan çok, aza kazanandan az alan bir vergi sistemi sosyal adalet için son derece önemlidir. İmar rantını vergilendiren, üretim ve istihdam üzerindeki vergi yükünü azaltan bir sistem kurgulanmalıdır. Artık günümüzde buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın gibi eşyalar, mobilya ürünleri lüks olmaktan çıkmış, asgari yaşam standartlarını sağlamak için bir zorunluluk halini almıştır. Bu ürünler üzerinden alınan dolaylı vergilerin oranları da bu duyarlılık ile ele alınmalıdır.”

loading...
www.07ajans.com - Son Dakika Antalya Haberleri

Check Also

Antalya'da hava kirliliği yüzde 28 azaldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’deki 29 şehirde …

Bir cevap yazın