Home / Güncel / En çok kaza aşırı hızdan

En çok kaza aşırı hızdan

 ANTALYA Emniyet Müdürlüğü’nün verilerinde 2016 yılında meydana gelen ölümlü ve yaralamalı trafik kazasına karışan 5 bin 540 sürücüden 4 bin 827’sinin kadın, 613’ününde erkek olduğu açıklandı. En çok kaza cuma günleri yaşanırken, sürücülerin en fazla ihlal ettiği kurallar sıralamasında ilk sırayı hız aldı. 

Antalya Emniyet Müdürlüğü ‘Yıllık Trafik Araştırma Ve Geliştirme Faaliyetleri’ kapsamında hazırladıkları verileri açıkladı. Trafikte yaşanan sıkıntıları en aza indirmek ve yol gösterici olmak adına bu türden bir çalışmanın yapıldığına dikkat çekilen verilerde, trafikle ilgili çok sayıda konu ele alındı. 

Toplu taşıma araçlarının trafiğe olan yükünden de söz eden çalışmada 2016 yılı sayılarına yer verildi. Buna göre geçen yıl toplu taşıma araçlarını aylık kullanan kişi sayısının 8 milyon 406 bin 707, günlük kullanımın ise 326 bin 387 olduğu açıklandı. Vatandaşların en çok toplu ulaşımı mesai başlangıç ve bitiş saatlerinde yoğun olarak kullandığı belirtildi. 

Ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarının 2015 ve 2016 yılı verileri de paylaşıldı. 2016 yılında il genelinde 54 ölümlü, 6 bin 229 yaralamalı toplam 6 bin 283 trafik kazasının meydana geldiği açıklandı. Bu kazalarda 70 kişi hayatını kaybetti, 9 bin 493 kişi de yaralandı. 2015 yılına göre ölümlü kazalarda yüzde 34, yaralamalı kazalarda ise yüzde 2 azalma olduğu görüldü. Ayrıca yıl içerisinde en çok turizm sezonunda kazaların artış gösterdiği belirtilirken kazaların en sık yaşandığı günün ise cuma olduğu kaydedildi. 2016 yılında meydana gelen ölümlü ve yaralamalı trafik kazasına karışan 5 bin 540 sürücüden 4 bin 827’sinin kadın, 613’ününde erkek olduğu açıklandı. 

KAZALARDA HIZIN ÖNEMİ 

Trafik kazalarının oluş şeklinin verileri incelendiğinde ilk 3 sırada; sırasıyla en çok yandan çarpma, yayaya çarpma ve arkadan çarpma oluşturdu. Sürücülerin en fazla ihlal ettiği kuralların sıralamasında ise ilk sırayı hız aldı. Buna göre kazaların yüzde 44’ü kavşaklara yaklaşırken hızını azaltmama ve kavşak geçiş hakkına uymama, yüzde 14’ü yol, hava ve trafiğe göre hız ayarlaması yapmamak ve yüzde 10 sağa sola dönüş kurallarına uymamaktan kaynaklandığı belirtildi. 

OTOPARK SIKINTISI 

Trafik sorunlarını 3 başlıkta değerlendiren emniyet, turizm kenti olması nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin çoğunluğunun kendi araçlarıyla Antalya’ya geldiğini ve bu durumun ciddi yoğunluğa neden olduğunu belirtti. Günlük 5 bin ağır tonajlı aracın kente giriş çıkış yaptığını da tespit eden emniyet, kentin imar planının eski olduğu ve yeteri kadar otopark olmamasından kaynaklı otopark sorununun da yaşandığını açıkladı. 

Sürücülerden kaynaklı sorunların başında acemilik gelirken aşırı hız ikinci uykusuz halde araç kullanmak ise üçüncü sırada yer aldı.

loading...
www.07ajans.com - Son Dakika Antalya Haberleri

Check Also

Antalya'da hava kirliliği yüzde 28 azaldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’deki 29 şehirde …

Bir cevap yazın