Home / Güncel / Herkesin merak ettiği Etiyopyalı çocuk müsteşarın evlatlığı

Herkesin merak ettiği Etiyopyalı çocuk müsteşarın evlatlığı

Milli Eitim Bakanl himayesinde Turkcell’in desteiyle balatlan ‘Zeka Küpü Projesi’ kapsamnda Türkiye’nin 4 bir yannda Bilim ve Sanat Merkezleri’nde (BLSEM) eitim gören özel yetenekli çocuklar, Antalya’da bulutu. BLSEM’de eitim gören çocuklarn ürün ve eserlerinin sergilendii teknoloji, düünce, proje paylamlarnn saland Bilim ve Sanat Merkezleri Festivali’nin açl program, Milli Eitim Bakan smet Ylmaz ile Enerji ve Tabi Kaynaklar eski Bakan ve Turkcell yönetim kurulu üyesi Hilmi Güler’in katlmyla yapld.

TÜRKYE’NN EN BÜYÜK ZENGNL BEER SERMAYE

Milli Eitim Bakan smet Ylmaz, Türkiye’nin en büyük zenginliinin beeri sermayesi olduunu söyledi. “Ne petrolümüz ne doalgazmz ne de madenlerimiz var” diyen Bakan Ylmaz, öyle devam etti:

“Türkiye bugünkü gücünü beeri sermayesiyle yakalad ve dünyada en büyük ekonomi olarak 16’nc srada. Yeter mi, yetmez? Eksikliimiz var. 860 trilyon deil 2 katrilyon dolar milli gelir istiyoruz, ihracatn 500 milyar dolar olmasn istiyoruz ve bunlar için eitime daha çok önem vermemiz gerekiyor. Eitimi ihmal ederseniz her eyi ihmal ediyorsunuz demektir. Milli gelirden ayrlan paydan eitime yüzde 5.8’ini ayrmaktayz. OECD üyesi kalknm ülkelerin ortalamas 5.7 ve OECD ülkelerinden daha çok kaynak aktarmaktayz.”

Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar ve dünyann en genç profesörü unvanna sahip Prof.Dr. Oktay Sinanolu’nun Türkiye’deki ilk ve ortaokullardan mezun olduuna dikkati çeken Ylmaz, öyle devam etti:

“‘Aslacaksan bile ngiliz ipiyle asl’ denen bir dönemden kendi tankmz, kendi uçamz, kendi uydumuzu yapyoruz, kendi füzemizi yaptmz bir döneme geldik. stiyoruz ki burada yetien evlatlarmz gelecein Türkiye’sinin yöneticisi olsun. Özel yetenekli çocuklarla inallah Türkiye’nin yarn bugünden çok daha iyi olacaktr.”

ÇOK ÖZEL TASARLANMI BR PROJE

BLSEM’in çok özel tasarlanm bir proje olduunu belirten Hilmi Güler, dünyada 4’üncü sanayi devriminin yaandn ifade ederken, “Büyük bir hareketlilik yayor. Türkiye ise. örenci zenginlii ve tecrübeli öretim kadrosuyla bu büyük kalknmada önemli katklarda bulunacaktr. Ülkeleri teknoloji kullanan ve teknoloji üreten ülkeler olarak ikiye ayrdmzda Türkiye’nin de teknoloji üreten ülkeler snfnda olmasn istiyoruz. Endüstri 4.0’la beraber 2040’da dünyann en büyük ekonomisinin 3’ü Asyal olaca hesaplanyor. Birinci Çin, ikinci Hindistan, üçüncü ABD ve 4’üncüsü Japonya eklinde 2040 projeksiyonu var. Türkiye dou ve bat arasnda enerji, bilim ve teknoloji, eitim gibi alanlarda çok avantajl bir ülke” dedi.

MÜSTEAR YARDIMCISI ETYOPYALI ADEM’ EVLAT EDND

Toplantda protokolde en ön srada Milli Eitim Bakanl Müstear Yardmcs Ahmet Emre Bilgili ve ei Hamide Bilgili’nin kucandaki Afrika kökenli sevimli çocuk dikkat çekti. Salondaki herkesin merakla takip ettii çocuu, Ahmet Emre Bilgili ve einin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanl’nn ‘Koruyucu Aile Projesi’ kapsamnda evlat edindii kaydedildi. Türkiye’de bakma ihtiyaç duyan, sahipsiz çocuklar olduunu belirten Ahmet Emre Bilgili, “Bakanlk bu çocuklar en güzel ekilde sahiplendirmeye çalyor. Onun için de koruyucu aile diye bir sistem gelitirdi. Biz de bu sistem çerçevesinde Adem Bilgili adn verdiimiz çocuu sahiplendik. 7 aydr bizimle. Ona gerçek bir anne-baba olmaya, gerçek bir aile olmaya çalyoruz. 3 yan 21 Haziran’da dolduracak” diye konutu.

Müstear Yardmcs Bilgili, çocuun Etiyopya’dan Türkiye’ye nasl geldii konusundaki bilgilerin ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanl’nda sakl olduunu söyledi. Koruyucu ailesine ‘anne-baba’ diye hitap eden Adem Bilgili, kendisine ‘Nerelisin’ diye soranlara ise Adanal olan müstear yardmcs Ahmet Emre Bilgili’yi kastederek ‘Adanalym’ diye yant verdi.

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)

loading...
www.07ajans.com - Son Dakika Antalya Haberleri

Check Also

Antalya'da hava kirliliği yüzde 28 azaldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’deki 29 şehirde …

Bir cevap yazın