Home / Güncel / HES'çilerin debimetre oyununa DSİ'den red

HES'çilerin debimetre oyununa DSİ'den red

 ANTALYA Alakır’da bir HES firmasının, debimetre denilen cihazla ölçülen yüzde 10 oranındaki can suyunu bırakmadığı, bunu gizlemek için de yakındaki bir dereden borularla taşıdığı suyu debimetrenin önüne saldığı olaya DSİ el koydu. Firmanın DSİ’ye yaptığı ve borularla taşıdığı suyun can suyundan sayılması başvurusu reddedildi. 

Türkiye’nin örtüaltı sebzedeki üretim merkezi Kumluca’nın en önemli su kaynaklarından Alakır Nehri’ni besleyen bir derenin, HES firması tarafından kurutulduğu öne sürülen olayla ilgili Devlet Su İşleri Antalya Bölge Müdürlüğü’ne firmanın başvuru yaptığı ortaya çıktı. Firmanın hukuken Alakır’ın yatağına salmak zorunda olduğu ve debimetre denen cihazdan ölçülen yüzde 10’luk can suyunu, bu yan dereden debimetreye saldığı ve bu suyun da cansuyu olarak değerlendirilmesi için DSİ Antalya Bölge Müdürlüğü’ne başvuru yaptığı belirlendi. DSİ Antalya Bölge Müdürlüğü yetkilileri firmanın bu talebiyle ilgili olumsuz karar verildiğini açıkladı. Firmaya daha önce yeterli ölçüde cansuyu bırakmadığı için de bir kez 30 bin TL para cezası uygulandığı açıklandı.

loading...
www.07ajans.com - Son Dakika Antalya Haberleri

Check Also

Antalya'da hava kirliliği yüzde 28 azaldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’deki 29 şehirde …

Bir cevap yazın