Home / Güncel / Kaş'taki orman yangını büyük oranda kontrol altında

Kaş'taki orman yangını büyük oranda kontrol altında

Kaş İlçesi’nde dün saat 14.30’da başlayan orman yangını, büyük oranda kontrol altına alındı.

Kaş İlçesi Kasaba Orman Bölge Şefliği sınırları içerisinde, ilçe merkezine 9 kilometre uzaklıktaki Akörü Mahallesi Kuzularyanı Mevkii’nde dün başlayan orman yangını, büyük oranda kontrol altına alındı. Antalya Orman Bölge Müdürü Mustafa Türk, dumanın çökmesi nedeniyle net  ölçüm yapamadıklarını ancak, yangının 25-30 hektarlık alanda etkili olduğunu söyledi. Yangının büyük bölümünün kontrol altında olduğunu dile getiren Türk, ancak yüzde 100 kontrol sağladıklarını söyleyemeyeceğini vurguladı. Kaş’ta bu sabah 4 helikopter ve 30 arazöz ve su tankerinin kontrol altına alınan yerlerde soğutma çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Türk, “Anormal bir hava olmazsa, fırtına çıkmazsa yangın bugün söndürülür” dedi.

RİSK DEVAM EDİYOR

Mustafa Türk, Alanya’daki orman yangınının söndürüldüğünü hatırlatırken, her olasılığa karşı yangının çıktığı alanda 28 arazözün hazır bekletildiğini vurguladı. Türk, dün Antalya’nın farklı bölgelerinde 4 orman yangını çıktığını ve bunların söndürüldüğünü söyledi. Türk, “Bu havalar orman yangınları açısından risk oluşturmaya devam ediyor. Halkın yangın konusundaki hassasiyetini devam ettirmesi gerekiyor. Biz de teyakkuz halindeyiz” diye konuştu.

SICAKLIKLA BİRLİKTE NEM DE DÜŞÜYOR

Meteoroloji yetkilileri son 3 güne oranla bugün itibariyle hava sıcaklığının birkaç derece düşeceğini kaydetti. Sahil kesiminde hava sıcaklığının 2-4 derece düşeceğini belirten yetkililer ancak Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur’da yüksek sıcaklık ve düşük nem nedeniyle orman yangını riskinin yüksek olduğunu kaydetti.

 

loading...
www.07ajans.com - Son Dakika Antalya Haberleri

Check Also

Antalya'da hava kirliliği yüzde 28 azaldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’deki 29 şehirde …

Bir cevap yazın