Home / Güncel / Konyaaltı'nda parklara yararlı böcek

Konyaaltı'nda parklara yararlı böcek

TURUNÇ ve nar ağaçlarında bulunan zararlı böceklere karşı yararlı böcekler kullanarak mücadele eden Konyaaltı Belediyesi, bu projeyi parklarda da uygulamaya koydu. 

Tarım arazilerinde zararlı böceklerle mücadelede kullanılan, zirai ilacı en aza indirgemeyi amaçlayan Konyaaltı Belediyesi, 7 bin 500 turunç ve 20 bin nar ağacının bulunduğu tarım arazisine yararlı böcekler salarak, zararlılara karşı mücadele başlatmıştı. Konyaaltı Belediyesi geçen aylarda Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) işbirliğiyle başlattığı ‘Turunçgil ve Nar Unlu Bitine Karşı Biyolojik Mücadele Projesi’ni bölgedeki parklara taşıdı. İlk olarak Uncalı Mahallesi’ndeki parkta 40’a yakın ağaca bırakılan yararlı böcekler ile zararlılara karşı mücadele başlatıldı. 

Bölgede tarım ile uğraşan çiftçilere her zaman destek olduklarını belirten Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, geçen yıl oluşturdukları projeyle bitki atıklarından briket yakıt elde etmeye başladıklarını, tamamen doğal bu yakıtı seralarda kullanılmak üzere çiftçilere hibe ettiklerini söyledi. 

Yine çiftçilerin yüzünü güldürecek bir projeyi geçen aylarda başlattıklarını dile getiren Muhittin Böcek, zararlı böceklerle mücadele eden yararlı böcekleri tarım arazilerine saldıklarını söyledi. Başkan Böcek, bu projenin son ayağı olarak da parklarda bulunan turunç ağaçları için bir uygulama başlattıklarını bildirdi.

loading...
www.07ajans.com - Son Dakika Antalya Haberleri

Check Also

Antalya'da hava kirliliği yüzde 28 azaldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’deki 29 şehirde …

Bir cevap yazın