Home / Güncel / Mantar geçim kaynağı

Mantar geçim kaynağı

 Kumluca İlçesi’nde ilk yağmurla birlikte oluşan mantar vatandaşın geçim kaynağı oluyor. 

Kumluca’nın kırsal alanlarında sonbaharın ilk yağmurlarla birlikte ortaya mantarları toplayan yöre halkı, bunu pazarlarda satıyor. Mantarların oluşmasını dört gözle beklediklerini belirten Hasan Ballı, “Bu yıl hava mantarın çıkmasına yani oluşmasına müsait. Çünkü yağmurlar belirli aralıklarla yağıyor. Nem oluşuyor. Hem de aşırı soğuk yok. Aşırı soğuk ve kuraklık nemi ortadan kaldırıyor. Bu yüzden mantar olmuyor. Bu yıl hava güzel” dedi. 

Derya Ovalı, “Hafta sonu eşim ve çocuklarımla birlikte ormanlık alandan topladık. Bugün de kızımla birlikte satıyoruz. Kilosu 20 TL. İyi para kazanıyoruz. Mantar geçim kaynağımız oldu” diye konuştu. 

Halit Uysal da “Mantar belirli bir tarihte oluyor. Bu yüzden herkes dağa çıkıp mantar toplayamıyor. Her insan mantar bulamaz. Mantar bulmak tecrübe gerektirir. Bazen sarp yerlerden geçiyoruz. Düşüp yaralanma riskimiz de var. O yüzden 20 TL’nin altında vermem” dedi.

loading...
www.07ajans.com - Son Dakika Antalya Haberleri

Check Also

Antalya'da hava kirliliği yüzde 28 azaldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’deki 29 şehirde …