Home / Güncel / MATSO, 4 yıllık yol haritasını üyeleri ile belirliyor

MATSO, 4 yıllık yol haritasını üyeleri ile belirliyor

MATSO yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş, 2017-2021 Stratejik Planı belirlemek amacıyla meslek komiteleri ile yapılan arama toplantısında yaptığı açıklama da 4 yıllık yol haritasını üyeleri ile belirlediklerini söyledi.

 

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) 2017-2021 Stratejik Planı belirlemek amacıyla tüm sektördeki üyeleri ile toplantılar yapmaya devam ediyor.  Üyelerin sorunları, görüş ve önerileri doğrultusunda hazırlanan rapor için altıncı toplantı gerçekleştirildi. Çalışma kapsamında 11-12-13-14. Meslek Grubu arama toplantısı yapıldı. Gerçekleştirilen toplantıya Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş,  Yönetim Kurulu Üyeleri, meslek komite başkanları ve üyeler katıldı.

Üyelerin katkılarıyla belirlediğimiz stratejik planla çalışmalarımıza ışık tutuyor

Toplantının açılışında konuşan MATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Boztaş,  2013 yılında göreve gelmelerinin ardından MATSO’yu 4 yıllık süreçte tamamen kurumsal bir yapıya ulaştıklarını belirterek Oda olarak kurumsal ve sistemli bir yapıda çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Üyelerin değerli katkılarıyla belirlenen stratejik planla ortak hedeflere ulaşmada kendilerine ışık tuttuğunu söyleyen Boztaş,  “ Biz göreve geldikten sonra Odamızı kurumsal bir yapıya dönüştürdük. İlk göreve geldiğimizde 4 yılık stratejik planımızı hazırlamıştık. Şimdi 4 geçtikten sonra yeniden bir 4 yıllık stratejik plan hazırlıyoruz. Her istediğimizde hadi şu faaliyeti gerçekleştirelim demiyoruz. Biz yaptığımız çalışmaları sizlerle yaptığımız toplantıların ardından hazırladığımız stratejik plan ve program doğrultusunda yapıyoruz.  2017-2021 Stratejik Planı toplantılar sonucunda ortaya çıkacak. Bu Stratejik Planın Oda çalışmalarına yön verecek bir yol haritası olacak. Üyelerin değerli katkılarıyla belirlenen ortak hedeflere ulaşmada bize ışık tutacak ve yol gösterici niteliği taşıyacaktır” diye konuştu.

Turizmde alternatif pazarlar için çaba gösteriyoruz

Manavgat-Side turizm destinasyonun Alman ve Rus pazarında yüzde 75 oranında yoğunlaştığını belirten Boztaş, “250 milyon kişi turizm için seyahat ettiği 170 ülkede turizm hareketi gerçekleşiyor.  Biz bölge olarak bunlardan ikisinde yoğunlaşıyoruz.  Turizm pazarının yoğun olduğu ülkelerden biri ile yaşanan krizde turizmimiz felç oluyor. MATSO olarak bölge turizmimi bu sıkıntıdan kurtarmak amacıyla bir dizi çalışmalar gerçekleştirerek Pazar ve ürünü çeşitlendirmek için çaba gösteriyoruz” dedi.

Manavgat’ı 13 ayrı ülkede tanıtıyoruz

İlçe turizminin ve pazarın çeşitlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Boztaş bu nedenle 13 ülkede tanıtım gerçekleştiklerini anlattı.  Turizm de ürün ve pazar çeşitlendirilmesi için çalıştıklarını kaydeden Boztaş, “Pazarın bir tanesinde sıkıntı yaşadığımız zamanda ilçe ekonomisinde sıkıntı yaşıyoruz. MATSO olarak turizmde grafiği yüklesen 13 ülkede stant açarak Manavgat Side destinasyonunu tanıtmaya çalışıyoruz. Bu ülkelerden seyahat acenteleri yetkileri, gazeteciler, sosyal medya fenomenleri gibi yetkileri bölgemize getirerek tanıtımlar gerçekleştiriyoruz” dedi

İlçe ekonomisini çeşitlendirmek için çaba gösteriyoruz

 

İlçe ekonomisinin turizmin yanı sıra çeşitli sektörlerde ön plana çıkması gerektiğinin altını çizen Boztaş, “İlçe ekonomimizin çeşitlenmemsi ve güçlenmesi için farklı alanlarda çaba gösteriyoruz. Bir taraftan turizmde ürünü ve pazarı çeşitlendirmek için 13 ülkede Manavgat’ı tanıtıyoruz. İhtisas Organize Sanayi kurmak için çaba gösteriyoruz. Diğer taraftan ilçemizin üniversite şehri olması için çaba gösteriyoruz” diye konuştu.

 

Oda olarak 5 yıldızlı hizmet veriyoruz

Üyelerine hizmet verme kalitesi bakımından MATSO’nun uluslararası standartlar bakımından 5 yıldızlı oda konumunda olduğunu ifade eden Başkan Boztaş, “MATSO hizmet verme kalitesi bakımından dünya standartlarında bir Oda. Avrupa başkentlerinde bulunan ticaret ve sanayi odalarında verilen hizmetler kalitesinin aynısı MATSO’da da veriliyor. Odamız, TOBB akreditasyon sistemi kapsamında ‘5 yıldızlı’ odadır. TOBB Başkanı Sayın Hisarcıklıoğlu’da Odamıza geldiği zaman bunu beyan etmiştir” dedi.

Hedef Manavgat’ı üniversite şehri yapmak

Manavgat’ı üniveriste şehri yapmak amacıyla çaba gösterdiklerini kaydeden Boztaş, Manavgat’ın hayali olan fakülteyi 10 gibi kısa sürede tamamlayarak ilçemizin ilk fakültesini ilçemizin hizmetine sunduk. Şimdi ilçemizde 10 yıldı 25 hedefi koyduk. Sosyal bilimler fakültesinin de YÖK’ten iznini çıkarttık.  Manavgat Belediyesi tarafından Akdeniz Üniversitesi’ne devredilen belediye hastane binasında verdi 2 tane blokumuz var. Bir proje çalışması yapıldı iki tane girişle iki tane ayrı fakülte olabilecek noktaya geldi. Ortadaki blok dekan ve idari binalar, yandakilerde diğer fakülteler olmak üzere biz 3 fakülteyi burada yaptıracak noktaya geldik. Manavgat’a üniversiteyi istiyoruz. 25 bin öğrenci getireceğiz buraya. Bu ayakları yere basan bir hedef çünkü Manavgat Meslek Yüksek Okulumuzda 11 bölüm var açılan 4 bine yakın öğrencimiz var. Bizim yaptırdığımız turizm fakültesi 5 bin kapasiteli bir okul. 5 ve 4 bin eder 9 bin, iki yeni fakülteyle 5’şer binden olursa toplamda 19 bin öğrenci yapar. 8-10 yıl içinde biz gayret gösterirsek 25 bin öğrenci olur Allah izin verirse. 25 Bin öğrenci Anadolu’da bir ilçe nüfusudur. Bu kadar öğrencinin olması ilçeye ekonomisinin yanı sıra sosyal ve kültürel yönden çok katkı sağlayacaktır” dedi.

İhtisas OSB ilçemize kazandırmak için çalışıyoruz

İlçeye OSB kazandırmak için çaba gösterdiğini anlatan Boztaş,   İhtisas OSB alanına ihtiyaç duyulduğunu bu konuda yaptıkları çalışmalar ve gelinen son noktayla ilgili bilgi verdi.  Boztaş, “ilçemizde domates üretimimiz var salça fabrikamız yok, portakal üretimimiz var portakal suyu fabrikamız yok. İlçemizde kurulacak ihtisas OSB’de üretilen tarım ürünlerimizin işlenmesi ile hem tarım sektörünün güçlenmesini sağlar. Hem de işlenen ürünler bölgemizdeki turizm sektörüne sunulmasını sağlar.” dedi.  

Toplantının moderatörü OMC Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ekonomist Reşat Güney tarafından 2017-2021 Stratejik plan çalışması kapsamında üyelerin görüş ve düşünceleri alınarak üyelere söz hakkı verildi. 

loading...
www.07ajans.com - Son Dakika Antalya Haberleri

Check Also

Antalya'da hava kirliliği yüzde 28 azaldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’deki 29 şehirde …

Bir cevap yazın