Home / Güncel / Mavi bayrakta lokomotif şehir Antalya

Mavi bayrakta lokomotif şehir Antalya

 TÜRKİYE Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) 2017 yılında Mavi Bayrak verilen 454 plaj, 22 marina ve 13 yatı belirleyerek açıkladı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin mavi bayrakta lokomotif şehri 200 mavi bayrak alan Antalya oldu. 

TÜRÇEV’den yapılan açıklamaya göre temiz denizleri belirlemek için TÜRÇEV koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda dünyada 49 ülkede uygulanıyor. 

Bu çerçevede 2017 yılında Türkiye’de Mavi Bayrak verilen 454 plaj, 22 marina ve 13 yata ödülleri Haziran ayında düzenlenecek törenle verilecek. Merkezi Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE, 2017 yılı Mavi Bayrak Programı’nda Antalya, 200 mavi bayraklı plaj, 5 marina ve 5 yat sayısı ile Türkiye’nin lokomotif şehri oldu. 

Antalya’yı 101 mavi bayrak ile Muğla, 51 bayrak ile İzmir, 27 Aydın, 22 Balıkesir, Mersin 10, Çanakkale 11, Samsun 6, Ordu 4, Yalova 4, Tekirdağ 4, Kocaeli 4, Adana 2, İstanbul 2, Düzce 2, Sakarya, Kırklareili, Zonguldak ve Van 1’er mavi bayraklı plaj ile takip etti. 

Mavi Bayrak Programı uluslararası alanda 1987 yılında, ülkemizde ise 1993 yılında uygulanmaya başladı. Mavi Bayraklı plajların önemli kriterlere sahip olması gerekiyor. Sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizleri yapılıyor. Ayrıca, plajı kullananların güvenliğini öngören cankurtaran bulundurulması, su sporları ile yüzme alanının ayrılması ve acil durum planı, çevre yönetimi ve engellilere modern hareket olanakları sağlanması gerekiyor.

loading...
www.07ajans.com - Son Dakika Antalya Haberleri

Check Also

Antalya'da hava kirliliği yüzde 28 azaldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’deki 29 şehirde …

Bir cevap yazın