Home / Güncel / Ormanda hayvan otlatmaya ceza

Ormanda hayvan otlatmaya ceza

ORMAN Genel Müdürlüğü, yangınlar nedeniyle zarar gören alanların yenilenmesi için yapılan çalışmalar kapsamında, yeni dikim yapılan bölgede hayvan otlatılmasını yasakladı. Yasağı ihlal edenlere hayvan başına en az 20 TL idari para cezası uygulanacak.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından bölge müdürlüklerine gönderilen duyuruda, yenilenen ormanlık alanlarda hayvan otlatılmasının yasaklandığı belirtildi. Gençleştirme sahalarında hayvan otlatan çoban ve köylülere cezai yaptırım uygulanacağının belirtildiği duyuruda, özellikle yanan sahalar ile gençleştirme sahalarına kıl keçisi, büyükbaş ve diğer küçükbaş hayvanların sokulmaması istendi. Duyuruda, bu alanlarda hayvan otlatan çoban veya sürü sahiplerinin para cezasıyla cezalandırılacağı duyuruldu.

Duyuruda, orman içine hayvan girmesine sebep olmanın cezasının hayvan başına 20 TL’den başladığı da vurgulandı. Kanun maddesinde orman içine hayvan girmesine sebep olmak ve orman içi köyü nüfusuna kayıtlı olup fiilen oturanlar dışındakiler için temel cezanın iki katı olacağına da işaret edildi. Öte yandan yanan sahalar ile gençleştirme sahalarına ilk 15 yıl içinde hayvan girmesine sebep olmanın ceza yaptırımı ise 2 kat olarak açıklandı.

 

loading...
www.07ajans.com - Son Dakika Antalya Haberleri

Check Also

Antalya'da hava kirliliği yüzde 28 azaldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’deki 29 şehirde …

Bir cevap yazın