Home / Güncel / ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ VE DİSLEKSİ NEDİR ?(ÖZEL HABER)

ÖZEL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ VE DİSLEKSİ NEDİR ?(ÖZEL HABER)

Disleksi, aslında beyin ile ilgili bir farklılık olsa da aynı zamanda nörolojik temelli okuma ve yazma yetilerini etkileyen bir farklılıktır. Öğrenme çağındaki çocuğun okuma, yazma ve aritmetik becerilerinde olumsuzluğa neden olan disleksi rahatsızlığını pek çok birey hayatı boyunca fark etmiyor. Bu rahatsızlıkla yaşıyor ama akademik alanda, sosyal alanda bu rahatsızlığın olumsuz sonuçlarına katlanmak zorunda kalıyor.

 

İlkokula başlayan disleksi tanısı konulmuş çocuklar akranlarından geri kalırlar. Çünkü bu çocuklarda zihinsel gelişim henüz tamamlanamadığı için okuyamazlar, yazamazlar ve aynı zamanda aritmetik işlemleri anlamlandırmak ve kavramakta zorluk çekerler. Geç öğrenme ön plandadır. Okula karşı bir isteksizlik sürekli kendini tekrar eder.

 

İşin ilginç yanı disleksi tanılı çocuklarda zekâ düzeyinde herhangi bir problem yoktur. Öğrenme sıkıntılıdır.

Hatta şunu söyleyebiliriz ki disleksi tanısı konulmuş zekâ düzeyi normal insanlardan yüksek pek çok ünlü kişi vardır.

 

Buna önemli kanıt disleksili olduğu bilinen bilim adamları ve sanatçılardır.

 

Albert Einstein, Leonardo da Vinci, Tom Crouse, Mickey Mouse akılımıza gelenlerden birkaçı.

 

DİSLEKSİ TÜRLERİ NELERDİR?

Disleksi doğuştan gelen ve tramvaydan kaynaklanan disleksi olarak iki türde karşımıza çıkmaktadır. Yine doğuştan gelen disleksiyi de doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrasında olmak üzere 3 kategoriye ayırabiliriz.

 

DOĞUM ÖNCESİ DİSLEKSİ

Doğum öncesi disleksiye neden olan pek çok etmen vardır. Yetersiz ve dengesiz beslenme, gebelik vaktinde geçirilen birtakım rahatsızlıklar, amaç dışı ilaç kullanımı doğum öncesi disleksiye neden olan başlıca etmenlerdir.

Yine doğum sonrası bebeğin soluk almada güç duruma düşmesi, geçirdiği ateşli hastalıklar disleksiye giden yolu açabilir.

Pek çok hastalıkta olduğu gibi dislekside de erken tanı çok önemlidir. Bu çocukların öğrenim hayatına kazandırılmasında ve kişisel gelişiminde veli-psikolog ve öğretmen sacayağı oldukça önemlidir.

 

Source: anladık

loading...
www.07ajans.com - Son Dakika Antalya Haberleri

Check Also

Antalya'da hava kirliliği yüzde 28 azaldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’deki 29 şehirde …

Bir cevap yazın