Home / Güncel / Sünnet uyarısı

Sünnet uyarısı

 ANTALYA Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Demre Devlet Hastanesi’nde yaz döneminde 153 çocuk sünnet edildi. 

Demre Devlet Hastanesi Başhekimi ve genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Murat Kazım Kazan, sünnetin önemli bir cerrahi müdahale olduğunu söyledi. Okulların kapanmasıyla birlikte ailelerin sünnet hazırlıklarını yaptığını belirten Op. Dr. Murat Kazım Kazan, 2017 yaz sezonu boyunca 153 çocuğun sünnet işlemini gerçekleştirdiklerini belirtti. 

Dr. Kazan, hastanede çocuklar başta olmak üzere ailelerin de sevincini ve gururunu somutlaştırmak için sünnet işlemi sonrası çocuklara ‘Cesaret Belgesi’ verdiklerini kaydetti. Dr. Kazan, “Amacımız hastanenin Sosyal Hizmet Birimi ile birlikte, kültürümüzde önemli bir yere sahip olan sünnet kavramı ile ilgili çocuklarımızı motive etmek ve aileleri de gururlandırmaktır” dedi. 

HASTANE ORTAMINDA YAPIN 

Sünnetin ideal yaşının oldukça tartışmalı bir konu olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Kazan, “Genelde doğumdan sondaki ilk 6 ay içinde (sağlık açısından erken sünnet gerekliliği yok ise) veya 6 yaş sonrası sünnet işleminin yapılması önerilmektedir. Sünnet işlemi çocuğun üzerinde hem fiziksel hem psikolojik sonuçları olan, cerrahi bir müdahaledir. Bu sebeple hastane ortamında steril bir şekilde tecrübeli bir hekim tarafından yapılması uygun olacaktır” diye konuştu. 

Uygulanacak anestezi konusunda da bilgi veren Op. Dr. Murat Kazım Kazan, şunları kaydetti: 

“Lokal mi yoksa genel anestezi mi kullanılacağına bu işlemi yapacak cerraha ve hastaya göre karar verilmesi uygundur. Sünnet öncesi 6 yaş üstü çocuklarda, çocuğun sünneti istemesi ve bu konuda ikna edilmesi sağlanmalıdır. 6 yaş ve üzeri çocuklar çoğunlukla sünnet kavramını idrak edebilir ve hastayı uyutmaya gerek kalmadan, lokal anestezi ile işlem yapılabilir. Nadiren de olsa ciddi kaygı ve korkusu olan çocukları lokal anesteziye zorlamak yerine yüzeysel anestezi ile uyutarak sünnet işlemini gerçekleştirmek doğru bir yaklaşım olacaktır.” 

Sünnet sonrası eve gelen çocukların bakımları konusunda da aileleri uyaran Op. Dr. Kazan, “Çocuğunuzun ilk gün bir miktar ağrısı olabilir, ilk birkaç gün aşırı hareketten kaçınmak önemlidir. Ameliyattan sonraki 4. gün banyo yapılabilir, 10 gün sonra da denize girmelerinde bir sakınca yoktur” dedi.

loading...
www.07ajans.com - Son Dakika Antalya Haberleri

Check Also

Antalya'da hava kirliliği yüzde 28 azaldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’deki 29 şehirde …

Bir cevap yazın