Home / Güncel / Vatandaşın Hakkını savunuyoruz, Art niyetli olmakla suçlanıyoruz

Vatandaşın Hakkını savunuyoruz, Art niyetli olmakla suçlanıyoruz

Okuyucularımızdan gelen uyarı ve talepler doğrultusunda Sorgun Mahallesinde bulunan Çamiçi Halk Plajı ile ilgili yapmış olduğumuz habere, Manavgat Belediyesi’nden açıklama geldi.

 

 

Ne var ki haberimizde ağır ithamların yer aldığı, haberimizin gerçeği yansıtmadığı iddiaları açıklamada yer alırken, Manavgat Belediyesi haberin ardından yüzenler için tehlike oluşturan iskele demirlerinin bir bölümünü kaldırdı.

 

Manavgat Belediyesinin açıklamasında, plajdaki yapıların yıkım izninin 2016 Haziran ayında verildiği, 9 ay içerisinde de güzel bir proje hazırlandığı belirtilmiştir. Bu proje bugüne kadar niçin kamuoyu ile paylaşılmamıştır ve gündeme gelmemiştir?

 

 

 

HABERCİ 07 KİŞİ, KURUM DEĞİL MANAVGAT HALKININ YANINDADIR…

Öncelikle belirtmek isteriz ki Sorgun Çamiçi Halk Plajı ile ilgili yaptığımız haber, vatandaşlardan gelen şikayet ve talepler doğrultusunda, hiçbir kurum ve kuruluş suçlanmaksızın, kurum ve kuruluş adı bile geçmeksizin yapılmış bir haberdir. Yaptığımız haber öncesinde bu plajın hangi kuruma ait olduğunu bile bilmediğimizin bilinmesini isteriz. Çünkü bizleri hangi kuruma ait olduğu değil Manavgat halkının denize girebileceği plaj yokluğunda böylesine güzel bir plajın atıl durumda olması ilgilendirmektedir. Manavgat Belediyesi haberde yer alan konularla ilgili bir açıklama yaparak kamuoyunu bilgilendirmek yerine neden bu kadar paniklemiş ve olayın boyutunu değiştirme yoluna gitmiştir anlam veremiyoruz.

 

 

Vatandaşlardan gelen şikayetler doğrultusunda yaptığımız çekimlerde de her şey açıklıkla görülmektedir. Manavgat halkı için 5 yıldır atıl vaziyette bulunan Halk Plajı’nın sadece duş ve tuvalet ihtiyacını karşılayabileceği küçük eksiklerinin giderilmesini istemek, yüzenlerin hayatını tehlikeye atacak şekilde duran paslı iskele demirlerinin sökülmesini istemek ne zamandan beri yanlış bir anlayış olmuştur. Burada art niyet aramak sadece art niyetli kişilerin işidir.

 

 

HABERCİ 07 olarak hiçbir zaman kimsenin uşaklığına soyunmadık. Hiçbir zaman satılık kalem olmadık. 1 şişe bira, 1 sigara için haber yapan zavallı olmadık. Gazetecilik mesleğini Manavgat’ın menfaatleri, hak ve haklının tarafı olarak kullanmaktan hiçbir zaman çekinmedik. Ne hikmetse; halkın şikayetlerini dinlemek ve yazmaktan menfaatleri gereği korkan sözde bazı gazeteciler, kendilerinin haber yapmadığı bir konuda halkın yanında değil kurumların yanında olmaktadır.

 

 

Yukarıda bir tek harfine bile dokunmadan yayınladığımız açıklamayı hazırlayanlar haberimizin gerçeği yansıtmadığını, süreç hakkında bilgimiz olmadığını, haksız itham, eleştiri ve yorum yaptığımızı yapılan güzellikleri yazmadığımız, açık aradığımızı iddia etmektedir.

 

 

HABERCİ 07 SORUYOR…

Manavgat Belediyesi’nden gelen açıklamayı noktası virgülüne yazımızın son bölümünde paylaşacağız. HABERCİ 07 olarak yetkililere bazı sorularımız olacak.

 

-Çamiçi Halk Plajı kaç yıldır atıl durumdadır?

 

-Denize giren vatandaşlar duş ve tuvalet ihtiyacını nerede karşılayabilecektir?

 

-İskeleyi sökenler denize girenler için hayati tehlike oluşturan iskele demirlerini neden sökmemiştir?

 

-Plaj, havanın kararmasıyla yasa dışı kişilerin uğrak yeri haline gelmemiş midir?

 

-Acaba plaj Manavgat halkına unutturularak birilerine peşkeş mi çekilecekti?

 

-Yaptığımız haber birilerinin planlarını altüst ettiği için mi bu açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur?

 

-Bugüne kadar sökülmeyen iskele demirleri haberimizin ardından Manavgat Belediyesi ekiplerince niçin sökülmeye başlamıştır?

 

-Belediye tarafından Sorgun Halk Plajı için bir proje hazırlandığı, 9 ayda özveriyle hazırlandığı iddia edilen proje bugüne kadar niçin kamuoyuyla paylaşılmamış hiç gündeme bile getirilmemiştir?

 

-Manavgat Belediyesi insiyatif kullanmak suretiyle mevcut duş ve tuvaletleri yıkmayıp, proje hayata geçirilinceye kadar denize giren vatandaşların kullanımına açamaz mıydı? Neden Manavgat Halkı için insiyatif kullanmaktan niçin kaçınılmıştır?

 

Açıklamada ‘Ancak bazı art niyetli ve eksik aramaya çalışan zihniyetler, her ne hikmetse, Manavgat Belediyesi’nin hangi koşullarda hizmet vermeye çalıştığını ve bütün her şeye rağmen neleri başardığını görmek bile istememektedir. Manavgat Belediyesi güçlü bir belediyedir’ denilmektedir.

 

Öncelikle hakkımızda ithamda bulunanlar Manavgat için yapılan her güzel hizmeti en güzel şekilde haber yaptığımızı en iyi şekilde bilmektedir. Onlar bilmese de bizim için Manavgat halkının bilmesi ve taktir etmesi yeterlidir.

 

Hiçbir zaman art niyetli ve açık arayan kurum olmadık, vatandaşlarımız Büyükşehir, Küçükşehir veya bir başka kurum ayrımında bulunmaksızın bu açıkları yani eksiklikleri bildirmekte bizlerde vatandaşlarımızın şikayet ve talebi doğrultusunda haberlerimizi yaparak vatandaşın sesi olmaktayız.

 

HABERCİ 07 KİMSENİN YANDAŞI DEĞİLDİR.

Bağımsız, dürüst ve güvenilir habercilik anlayışıyla her zaman Halkın ve Haklının Yanındadır.  Özellikle de kişi, kurum ve kuruluşların aklanma yeri hiç değildir. Belediyeden iş almak veya menfaat sağlamak gibi bir düşünceye de hiçbir zaman sahip olmamıştır.

 

Kurum ve kuruluşların hazırladığı ısmarlama haberlere yayın organlarımızda yer vermek yerine vatandaşlarımızın talep ve şikayetleri doğrultusunda, gidip, görmek ve gerekli bilgileri alarak gerçek haber yapmak ana prensibimizdir.

 

 

MANAVGAT BELEDİYESİNİN AÇIKLAMASI:

Manavgat Belediye Başkanlığından Kamuoyuna Açıklama başlığıyla gönderilen yazı şöyle; “Manavgat’ta yer alan Sorgun Çamiçi Halk Plajı ile ilgili olarak bazı haber siteleri, gazeteler ve sosyal medyada yer alan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bölgeyle ilgili olarak devam eden süreci bilmeksizin yapılan haksız itham, eleştiri ve yorumlar tarafımızı oldukça üzmüştür.

 

Söz konusu bölgeyle ilgili olarak yasal sürecimiz şu şekildedir.

“Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Sorgun 930 Parseldeki Manavgat belediyemize ait tahsis süremiz 24.11.2007 tarihinde son bulmuştur. Tahsis süresi bitiminden itibaren 20 yıllık tahsisin uzatılması için müracaat edilmiş olup, tahsis süresinin uzatılması ancak 26.05.2014 tarihinde tapuya tescili ile sağlanmıştır. Fakat 2007 yılından 2014 yılına kadar tahsisin uzatımı gerçekleştirilmediği için bölgede yer alan mevcut tesis ve yapılar deforme olmuş, riskli yapılar olduğu tespit edilerek yıkılması için Bakanlıktan izin talebinde bulunulmuştur. İlgili Bakanlık yıkım iznini, 2016 yılı Haziran ayında vermiş olup Turizm Bölgelerindeki inşaat yasağının bitimiyle birlikte 2016 Ekim ayında yıkım işlemi yapılmıştır. 9 aylık süreçte bölgeyle ilgili belediyemizce son derece güzel bir projemiz hazırlanmış ve hayata geçirilecektir”

Hal böyleyken, önümüzdeki süreçte startı verilecek olan işlerimiz arasında yer alan bölgeyle ilgili olarak,“İlgilenilmemiş, kaderine terk edilmiş, atıl bırakılmış” gibi haberlerin kamuoyuna yansıtılması doğru bir basın anlayışı değildir. Manavgat Belediyesi her zaman eleştiriye açıktır. Ancak detay ve süreç bilinmeden yapılan haksız eleştirileri de kabul etmiyoruz. Yukarıda da belirtildiği gibi bölgenin yasal tahsis süreci içerisinde belli sıkıntılar ve güçlükler yaşanmıştır. Uzun süre bu tahsisin gerçekleşmesiyle ilgili olarak resmi prosedürler bakanlıklardan olur gelinceye kadar beklenmiştir. Sorgun 930 parsel, Manavgat Belediyesi’nin sorumluluğuna geçince de projeyle ilgili çalışmalar başlatılmıştır. Ve zamanı geldiğinde de ihale ve tahsis alım şartlarına göre projemize start verilerek halka yakışır hale getirilecektir. Manavgat Belediyesi görev alanları ve havzası oldukça büyümüştür.  Bu bağlamda sürekli olarak halkın öncelikli ihtiyacı olan yeni yeni projelere ve büyük yatırımlara start verilmektedir. Manavgat Belediyesi olarak hiçbir işi eksik bırakmamaya gayret ediyoruz.  Ancak bazı art niyetli ve eksik aramaya çalışan zihniyetler, her ne hikmetse, Manavgat Belediyesi’nin hangi koşullarda hizmet vermeye çalıştığını ve bütün her şeye rağmen neleri başardığını görmek bile istememektedir. Manavgat Belediyesi güçlü bir belediyedir.  En kısa sürede Sorgun’daki plajımız da güzel bir şekilde düzenlenecektir. 

Kamuoyuna Saygılarımızla… 27.07.2017”

 

Vatandaş şikayetlerinden bir kaç örnek ektedir.

loading...
www.07ajans.com - Son Dakika Antalya Haberleri

Check Also

Antalya'da hava kirliliği yüzde 28 azaldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve belediyelerin hava kalitesi ölçüm istasyonları verilerine göre, Türkiye’deki 29 şehirde …

Bir cevap yazın